הצוואה שהסתבכה
 
 
הצוואה שהסתבכה? אמר לי פעם מישהו: 'נו באמת. מה כבר יכול להסתבך?  זה הרי ,פשוט. לוקחים פיסת נייר רושמים את שמות היורשים ואת חלקיהם  וגמרנו'.  האומנם? ומדוע חובה להעזר בעורך דין כשעושים צוואה?

דוגמא חיה לפלונטר, שיכול היה להמנע, חוויתי שוב רק לאחרונה במשרדי: הגיעו אלי יורשים עם צוואה, שעשה בעצמו ההורה המצווה ,שנפטר. היורשים בקשו שאכין עבורם בקשה לצו קיום צוואה. מכאן הדברים הלכו והסתבכו מול הרשויות .היורשים נדרשו להוכיח באותות ובמופתים כל מיני נתונים ,לאתר  עדים ולנקוט בהליכים משפטיים שהפכו לממושכים וליקרים. הסיפור נגמר, לשמחתי ,בסופו של דבר בהצלחה אך, בהחלט, יכול היה גם להסתיים אחרת. אולם אין ספק ,שדרך חתחתים זו היתה נחסכת ליורשים ,אילו נערכה הצוואה ביד מנוסה ומקצועית.

ובכן, אני מקווה שגם לכם ברור שהדברים כלל אינם פשוטים ובהחלט עלולים להסתבך. הואיל ואני בטוחה שאין בכוונתכם להשאיר ויכוחים וצרות ליורשים, ברור שאין זה המקום לחיפזון או לחסכון על שכירת שירותי עו"ד מומחה. שהרי גם אתם ודאי יודעים שעריכת צוואה ובעיקר תכנון עזבון ,אינם ענין של מה בכך או נושא, שיש להשאירו להדיוטות.

נכון שכבר כתבתי בעבר על כך שיש להזהר בעריכת צוואה ולנקוט בכל  גינוני הטקס הקבועים בחוק. זאת על מנת שהצוואה לא תפסל מנימוקים טכניים .אך מעבר לענין הטכני ,קיים בעיקר התוכן, אותו יוצקים לצוואה  בכל מקרה ענין התוכן  הוא, ממש, "אופרה" למקצוענים בלבד. (שלא לדבר על מקרה של עריכת צוואה הדדית. ענין מסובך בפני עצמו).
לכן, עדיף תמיד לערוך צוואה באמצעות עורך דין מנוסה מהתחום:   
עו"ד שידע להציף סוגיות שלא חשבתם עליהן אפילו, עו"ד שיעמת אתכם עם ענינים שחייבים לבוא לידי ביטוי ברור בצוואה ושאסור להשאירם פתוחים או לא לעסוק בהם, ענינים מהסוג שאולי לא העליתם על דעתכם או בחרתם (במודע או שלא) להתעלם מהם, עו"ד שידע להציע מספר אופציות לפתרון מתוך ניסיונו הרב וידיעותיו בתחום, ,עו"ד שידע לכוון ולהנחות אתכם ,עו"ד שידע להעלות הכל על הכתב בצורה מדויקת אשר אינה משתמעת לשתי פנים....                                                                                  
ועוד משהו חשוב, שלעיתים יש לתת עליו את הדעת בעת ניסוח צוואה: נושא המיסוי. השלכות המס ,אשר צוואה עשויה להטיל על היורשים ושניתן לתכנן רק אם עורכים את הצוואה עם עורך דין מומחה ,מתכנן עזבונות.

עו"ד מתחום הצוואות והירושות ,העושה עבודתו נאמנה לא יסיים את עריכת הצוואה ותכנונה במפגש חטוף עם הלקוח או ברישום כמה סעיפים לאקוניים. שהרי בכך חוטא עורך הדין לתפקידו ולמשימתו כבדת המשקל .בשביל זה, נכון שאין צורך בעורך הדין .
תהליך אמיתי של עריכת צוואה רצינית הוא תהליך לא קצר .תהליך חשיבה מורכב בלי קיצורי דרך .תהליך תכנון עתידי מקיף, הכולל שילוב תחומי משפט מגוונים. תהליך של סיעור מוחות קדחתני רצוף לבטים ... אך בסופו של דבר זהו תהליך משתלם גם למוריש וגם ליורשיו בעתיד. זאת משום שבסיום יוצא המצווה עם צוואה מקיפה ומדויקת שהוא היה שותף אמיתי להכנתה, מכיר אותה לפני ולפנים וגם שלם איתה .                                                                                                                   
בדיוק כמו שאני שואפת תמיד: לחקור ולהפוך כל אבן, עבור הלקוח, כדי להיות שלמה עם כל צוואה, הנערכת במשרדי והיוצאת תחת ידי. 
 
*נכתב בחודש מאי 2018
*כתבה זו אינה מהווה יעוץ משפטי וכל העושה בה שימוש שכזה ללא היוועצות בעורך דין ,עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד.